מאמרים

החשיבות בניסוח תקנון אתר

terms

חברות ועסקים רבים מקדמים כיום את המוצר או השירות שלהם באמצעות אתר אינטרנט ייעודי.
באם מדובר באתר מכירתי, אתר תדמיתי או מדיה חברתית וכדומה – בכולם קיימים סיכונים משפטיים אשר בעל העסק עשוי למצוא עצמו חשוף אליהם.

תקנון האתר ותנאי השימוש מגדירים את המדיניות והתנהלות האתר, כללי השימוש בו, השירות המוצע, המטרות, כללי התנהגות וכיו”ב. על התקנון חלים דיני החוזים והוא מהווה הסכם הן בין בעלי האתר לבין הגולשים והן בין הגולשים לבין עצמם, במטרה להסדיר את היחסים המשפטיים לגדר ולצמצם ככל שניתן את הסיכונים המשפטיים  ולהימנע מתביעות משפטיות מיותרות  ולחסוך זמן רב וכסף ולא מעט כאבי ראש. מכאן שלניסוח תקנון אתר ישנה חשיבות רבה, להגנה על חבות בעלי האתר.

כך למשל, בתקופה בה פרטי הגולשים נשמרים בידי בעלי האתר ו/או האפליקציות למטרות מסוימות, גובר הסיכון כי מידע אישי ייחשף ויפגע בפרטיותם של אזרחים תמימים. הדבר מייצר עניין ציבורי רב בכל הקשור להגנת הפרטיות, הן מצד אנשים פרטיים והן מצד גופים ציבוריים. בעלי אתר/אפליקציה המשתמשים במידע רגיש, מחויבים כחלק מעמידה בדרישות החוק להגנת הפרטיות לנסח ולפרסם מדיניות פרטיות באתר על כל היבטיה בדרך שתהיה קלה למציאתה באתר, ברורה ומובנת לכל גולש באשר הוא, כמו כן הצורך ביידוע אודות שימוש בקבצי עוגיות (“Cookies”) , מתן הסכמה מדעת, אפשרות לביטול בכל רגע נתון ועוד.

רשת האינטרנט כפלטפורמה בינלאומית, עשויה לחשוף את האתר לכלל הגולשים בעולם. לפיכך ניסוח התקנון צריך להיעשות בהתאם לצרכי בעל העסק ובהתאמה לחוקים המקומיים לה מספק בעל האתר את השירות. כך למשל ההבדלים בחוק הגנת הפרטיות בין מדינות העולם השונות. בישראל הזכות לפרטיות מעוגנת בחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו, ובחוק הגנת הפרטיות, התשמ”א-1981. באיחוד האירופי יש את התקנות הכלליות לאבטחת המידע (GDPR) בקליפורניה חוק הגנת הצרכן (CCPA) ועוד.

לצורך ניסוח תקנון אתר ותנאי שימוש, מומלץ להתייעץ עם עו”ד המתמחה בדיני האינטרנט. בעלי אתרים, מוזמנים לפנות לייעוץ בטלפון 074-7702266 או במייל modi@deutsch-law.com.

דילוג לתוכן